Prvýkrát...na čo nezabudnúť?
Najvhodnejší čas na začatie pohlavného života? Kto vám dá presný návod? Kto poradí? Existuje vôbec definícia, kedy je vhodný čas na intímnosti?
V súčasnosti, kedy mládež pohlavne dozrieva o čosi skôr (12 - 14 rokov) ako v minulosti, kedy bol pre rodičov kritický vek dieťaťa približne 16 - 18 rokov, to majú mamy aj otcovia oveľa ťažšie.
Celková pohlavná zrelosť nastupuje až okolo 18. roku života.
Sexuológovia sa zhodujú, že organizmus 15-ročného dieťaťa (alebo ho nazvime i dospievajúcim) v žiadnom prípade nie je zrelý na začiatok pohlavného života.Nedostatok nehy má neblahé následky
Každý kto prežil nepríjemnú skúsenosť má niekde v podvedomí strach. V oveľa horšej pozícii sú dievčatá, ktoré sa musia s podobnou skúsenosťou vysporiadať. Nemusí to byť hneď to najhoršie, čo sa môže prihodiť (znásilnenie), niekedy stačí, že prvý sexuálny zážitok bol o nevedomosti a nedostatku nehy, bolesti, a ďalšie prežívanie intímnych chvíľ môže viesť k frustrácii a k odmietaniu sexu.
U chlapcov s nepríjemnými spomienkami na prvú sexuálnu skúsenosť môže dôjsť k poruchám erekcie až k impotencii.
Tiež onkológovia upozorňujú na súvislosť medzi včasným začiatkom pohlavného žitia a rakovinou. Raný sex je jedným z faktorov vzniku rakoviny krčka maternice. V 14. rokoch nie je maternica zrelá na pohlavný život. Štatistiky dokazujú, že medzi ženami, ktoré začali s pohlavným životom okolo 15. roku veku sa rakovina krčka maternice vyskytuje dvakrát častejšie ako u žien, ktoré so sexuálnym životom začali neskôr, v 19. - 20. roku života.
Nesmiete zabudnúť:
Hormonálna antikoncepcia:
Viac a viac dievčat dáva prednosť hormonálnej antikoncepcii.Tabletky,ktoré bránia otehotneniu majú aj rôzne výhody.Pri ich užívaní budeš mať pravidelnejšiu menštruáciu,počase zmizne aj bolesť brucha,ktorú prižívame každý mesiac a ešte sa ti aj zlepší pleť takže akné nebude mať šancu.
Kondóm:
Dnes sa kondómy vyrábajú predovšetkým z latexu a výrobcovia ponúkajú kondómy rôznej farby, vône.Kondóm zabráni semenu obsahujúcemu spermie dostať sa do vagíny a ako jediný ťa ochráni pred HIV,ktorý spôsobuje smrtelnú chorobu AIDS.
Komentáre
Prehľad komentárov
Lilly ty sa zobuď...to čo píšeš o HAK bola pravda možno tak v čase keď tvoja babička mala 16 rokov ale nie v dnešnej dobe...a čuduj sa svete kondóm ťa ochráni pred HIV pokial vieš ako sa používa...rozhodovať sa o HAK naozaj nemusíš, pretože podľa reakcie na článok máš asi tak 11 rokov...
Absolútna blbosť
(Lilly, 20. 10. 2010 15:11)
Kondóm Ťa, žiaľ, neochráni pred HIV :(
Inak, je to strašne "objektívny" článok. Prečo ste sa nezmienili ani o jedinej NEVÝHODE hormonálnej antikoncepcie? Je ich viac než dosť... Príklad?
1. zmeny hmotnosti (priberanie, chudnutie - väčšinou to, čo si neželáte),
2. pokles sexuálnej túžby,
3. zvýšenie depresie,
4. riziko vzniku rakoviny prsníkov,
5. nechráni pred pohlavnými chorobami,
6. bolesti hlavy, migrény
7. zmeny nálad,
8. zvýšená krvná zrážanlivosť.
9. riziko infarktu srdcového svalu, mozgu, obličkových tepien, poškodenie očnej sietnice,
10. riziko vysokého krvného tlaku,
11. riziko nádorov pečene (čo myslíte, prečo Vás gynekológ posiela na odber krvi? kontroluje, či máte ešte pečeň v poriadku).
Stačí? Pre mňa rozhodne áno na to, aby som sa rozhodla HAK NEPOUŽÍVAŤ.
re: Lilly
(simona, 29. 4. 2011 19:28)