Ako škodia pleti slnečné lúče?
Slnko vysiela na našu Zem množstvo rôznych lúčov s rôznymi vlastnosťami ( kozmické žiarenie, gama žiarenie, UV žiarenie, rontgenové, infračervené,...). Mnohé z nich sú pre nás smrteľné, avšak našťastie, ich veľkú časť pohlcuje zemská atmosféra, predovšetkým vrstva ozónu a preto k nám ani nepreniknú. To, čo na zemský povrch dopadá, sú predovšetkým UVA a UVB žiarenie. Čo sa týka pozitívnych účinkov, UVB žiarenie stimuluje syntézu vitamínu D v pokožke, ktorý je potrebný pri hospodárení nášho organizmu s vápnikom.
Rýchlejšie starnutie
Avšak aj napriek tomu časy, keď si človek len tak ľahol na priame slnko a opaľoval sa, sú dávno preč. Pri nadmernom vystavení sa slnečným lúčom bez zodpovednej protiUV ochrany dochádza ku spáleniu pokožky (UVB žiarenie), vzniku alergie na slnko hlavne na tvári a dekolte, urýchleniu starnutia kože (UVA žiarenie), vzniku pigmentových škvŕn a v neposlednom rade k rakovine kože.
Okrem nepriaznivých zdravotných následkov má nekontrolovateľné slnenie negatívny vplyv aj na vzhľad našej pokožky. Tá stráca svoju elasticitu a pevnosť a stáva sa dehydratovanou. Slnečné žiarenie je teda nepriateľom mladistvého vzhľadu pokožky. Spôsobuje jej predčasné starnutie a tým, že sa rozpadávajú kolagénové vlákna, vznikajú predčasné vrásky.

Novou informáciou je, že pamäť má nielen náš mozog, ale aj koža! Výskumy dokázali, že aj jedno jediné spálenie v detstve alebo v mladosti môže v dospelosti spôsobiť rakovinu kože. Ešte šťastie, že naša koža má spôsoby, ktorými sa chráni pred slnečným žiarením - zhrubnutím svojej vrchnej vrstvy (epidermis) a opálením, na základe zvýšenej produkcie melanínu v pigmentových bunkách. Ten následne absorbuje UV-lúče a bráni ich preniknutiu do hlbších vrstiev kože.
Dbajte na ochranný krém
Je ale nevyhnutné, aby sme túto ochranu kože nenechávali iba na jej prirodzenú funkciu, lebo ľudia disponujú s rôznym množstvom melanínu. Podľa citlivosti na slnečné žiarenie potom rozoznávame 6 fototypov (0 sú albíni, 6 sú černosi). Je veľmi dobré, ak vieme, aký sme fototyp, lebo od toho môžeme odvíjať používanie ochranných opaľovacích prostriedkov a aj dĺžku nášho pobytu na priamom slnku.
Pred UV lúčmi čiastočne chráni aj mejkap, preto sa informujte pri kúpe svojho mejkapu, či obsahuje aj ochranu proti UV. Preto slnečné lúče, na ktoré sme sa tak veľmi tešili, nemôžme v žiadnom prípade podceňovať.
Nikdy si nezabudnite pred slnením zaobstarať opaľovací prostriedok s adekvátnym ochranným faktorom pred slnečným žiarením (SPF) podľa hodnoty svojho fototypu, ročného obdobia a intenzity slnečného žiarenia, geografickej polohy (nie je jedno, či sa opaľujete na Kréte, alebo v Nórsku), či hodiny v dni, kedy sa vystavujete slniečku.