Antiperspirant verzus deokryštál
Potenie je síce prirodzeným javom ľudského tela, no málokto oň skutočne stojí. Či už sú to mokré fľaky na tričku, ktoré naozaj nepôsobia príťažlivo, alebo typický zápach potu, ktorý nám (ani ostatným) tiež na dobrom pocite zo samých seba veru nepridá. Na trhu sa núka široké spektrum rozličných prípravkov proti poteniu. Deodoranty, spreje, antiperspiranty, ba aj prírodné kryštály. Aký je medzi poslednými dvoma rozdiel?
Čo sú vlastne antiperspiranty?
Antiperspiranty sú prípravky (spreje, guľôčkové alebo tuhé), ktoré pomáhajú zabraňovať poteniu. Tento účinok majú vďaka aluminiu, teda hliníku, ktorý je v nich obsiahnutý v rôznych zlúčeninách. A práve táto zložka antiperspirantov čelí obvineniam, že by mohla byť jednou z príčin rakoviny prsníka.
Odporcovia antiperspirantov sú presvedčení, že keďže hliník zabraňuje poteniu, bráni tým aj odplaveniu škodlivín z tela, a aj preto môžu byť pre nás antiperspiranty hrozbou.Dosiaľ však toto podozrenie nebolo na sto percent potvrdené a skeptici aj z radov lekárov tvrdia, že také niečo možné nie je. Hliník síce nie je nášmu organizmu prospešný, dokonca môže byť škodlivý, avšak hliník z antiperspirantu sa nedokáže dostať až k mliečnej žľaze a spôsobiť tak rakovinu.
Podľa odborníkov teda nie je namieste panikáriť a vyhodiť všetky antiperspiranty s obsahom hliníka. Upozorňujú však na to, že tieto prípravky by ženy nemali používať hneď po holení, pretože vtedy je pokožka citlivá a ľahšie cez ňu preniknú rôzne chemické látky.
Samozrejme, tak ako pri všetkých kozmetických prípravkov, aj pri antiperspirantoch sa môžu vyskytnúť alergické reakcie (napr. v podobe svrbenia, pálenia, sčervenania pokožky či rôznych vyrážok) a vtedy je nutné prestať daný výrobok používať a nahradiť ho iným.
Deokryštál vás potenia nezbaví, zabráni ale nepríjemnému pachu
Deokryštál zabráni pachu
Pre ženy, ktoré sa predsalen boja toho, že by na škodlivosti antiperspirantov mohlo byť nejaké zrnko pravdy, existuje vhodná alternatíva v podobe deokryštálu. Čo to vlastne je? Ide o tzv. ammonium alum, alebo tiež amonný kamenec. Možno namietnete, že je to predsa taktiež prípravok s obsahom hliníka. To je síce pravda, no deokryštál obsahuje molekuly hliníka, ktoré sú príliš veľké na to, aby mohli preniknúť cez pokožku.
Deokryštál vás potenia nezbaví, zabráni však tomu, aby váš pot bolo nepríjemne cítiť. Použitie je veľmi jednoduché a jediný rozdiel medzi použitím antiperspirantu a kryštálu je v tom, že deokryštál sa nanáša na vlhkú pokožku. Teda buď si pred nanesením pokožku navlhčíte, alebo navlhčíte samotný deokryštál.
Jeho výhodou je najmä to, že nebráni prirodzenému telesnému procesu v podobe potenia, iba zabraňuje vzniku nežiaduceho pachu. Potením sa totiž z tela vylučujú toxíny, takže napriek tomu, že potenie nie je nijak obľúbenou súčasťou nášho života, má svoj dôležitý význam. Ceny deokryštálov sa môžu líšiť v závislosti od kozmetickej značky, ktorá daný produkt vyrába ako i od veľkosti samotného kryštálu. Je to však dobrá investícia, pretože deokryštál vám vydrží omnoho dlhšie než klasický antiperspirant (zväčša postačí cca na jeden rok).
Výhodou je aj to, že deokryštál nezanechá na vašej pokožke ani oblečení žiadne nepríjemné stopy a fľaky. Ide o prírodný produkt bez obsahu množstva prídavných chemických látok a alkoholu, ktoré sa nachádzajú v antiperspirantoch, takže je to tiež vhodný ekologický variant a znesú ho aj ženy s citlivou pokožkou.
Ak sa pre deokryštál rozhodnete, nezabúdajte, že vás potenia nezbaví, iba zneutralizuje prípadný zápach potu. Tým, že nejde o „poteniu zabraňujúci“ produkt, nie je príliš vhodný v prípade, že vás trápi nadmerné potenie.
Komentáre
Prehľad komentárov
Určite nespochybňujem účinnosť tohto typu produktu, ale keďže sa v článku spomína ako prírodný, chcel by som len doplniť jednu informáciu o spomínanom DEO CRYSTAL-e. DeoKristal obsahuje kryštál, látku amonný kamenec, inak povedané ammonium alum, resp. Ammonium aluminium sulfate. Čo je tiež zlúčenina hlinníka. Niektorý autori tvrdia, že používanie takýchto zlúčenín spôsobuje hromadenie hliníka (aluminium) v tele, ktorý podporuje vznik Alzheimerovej choroby. Iný zasa tvrdia, že táto konkrétna zlúčenina hliníka - ammonium alum má tak veľkú molekulu, že sa cez kožu do tela nedostane. Toto tvrdenie však údajne nie je podložné.
Clánok z ktorého som čerpal: Stop Using 'Natural' Deodorants Until You Read This [1].
Nech si každý v srdci vyberie, ktoré vysvetlenie je pravde bižšie :)
[1] http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/02/16/aluminum-lurks-in-crystal-deodorants.aspx
Deo-krystal
(Jana, 24. 11. 2010 22:56)
Deo krystal používam už asi 15 rokov.Mala som prestávku asi 3roky,kým som objavila daľšieho predajcu.Teraz používam už 3.kus.Jeden kus vydrží
pri dennom používaní aj 2roky,ak nespadne na zem
a neodrazí sa z neho.Zápach potu nemá šancu a mám pocit,že ja sa s ním aj menej potím.Som moc spokojná.
DEo Krystal
(Peter, 30. 6. 2010 19:49)Suhlasim, deokrystal je vyborna alternativa a skvele funguje. Pouzivam DEO-HOMME a bol som prekvapeny, ze vydrzi po cely den. Pri nadmernej namahe alebo v horucave citite, ze sa potite...cize neposobi ako antiperspirant, len zabranuje vzniku neprijemneho pachu. Doporucujem.
pravda/klamstvo
(k.l.e.o., 1. 11. 2009 12:39)Velmi ma zaujal ten deokrystal urcite ho v blizkom case vyskusam no a k deodorantom, je somarina ze sa clovek s nimi nepoti vobec to nepomaha......
"prírodný" :)
(igi, 8. 1. 2011 12:32)