Boj s nadmerným potením
Prirodzený jav
Potenie je prirodzenou reakciou tela. Jeho prvoradou úlohou je ochladzovanie pri vysokých teplotách. Pomocou neho sa taktiež z tela vyplavujú škodlivé látky. Ak pot spĺňa svoju prioritnú úlohu vyvažovania teploty v tele, nemá takmer žiadny charakteristický zápach. Problémy prichádzajú až pri takzvanom emočnom potení. To vzniká v situáciách, kedy sme vystavení veľkému citovému vypätiu. Či už v negatívnom alebo pozitívnom slova zmysle. Nepríjemná aróma sa teda začne okolo vás šíriť napríklad pri veľkej radosti, strese a nervozite.
Pričom k jej vytvoreniu dochádza až pri samotnom kontakte tekutiny s pokožkou. Ďalším dôvodom nadmerného potenia je reakcia na nejakú chorobu. Je spojené s cukrovkou, poruchou štítnej žľazy, hormonálnymi zmenami, obezitou. Za nadmerné potenie môžeme pokladať až stavy, keď nám nedokážu pomôcť ani žiadne kozmetické produkty.
V tom prípade je potrebné poradiť sa s odborníkmi, ktorí nariadia príslušnú liečbu. Poteniu by ste sa však nemali úplne brániť. Aspoň v dňoch, keď to nie je nevyhnutné nepoužívajte antiperspiranty. Telo sa totiž potrebujú nejakým spôsobom zbaviť škodlivín. Takisto sa touto formou vyrovnáva s počiatkom niektorých ochorení ako je napríklad chrípka.
Zvýšená hygiena a kozmetika
Prvou pomocou proti nepríjemným dôsledkom potenia je zvýšená hygiena. Extra v letných mesiacoch by ste sa mali sprchovať dvakrát za deň. Noste len oblečenie z prírodných materiálov. Umelé vlákna nielen zvyšujú potenie, ale i rýchlejšie a intenzívnejšie šíria jeho pach. Pomôže aj zmena životného štýlu. Cigarety, kofeín, alkohol a štipľavé jedlá vám situáciu nezjednodušujú. Práve naopak, mali by ste ich aspoň obmedziť, ak nie vylúčiť. Ani toto však úplne nezabráni vylučovaniu potu. Základným pravidlom je aj používanie vhodných kozmetických prípravkov. Nie je nič horšie, ak vojdete do hromadného prostriedku, z ktorého by ste kvôli nedýchateľnému vzduchu najradšej vyšli von aj keby oknom.
Rozlišujte medzi aplikovaním deodorantu a antiperspirantu. Ten prvý pot iba prekrýva a mali by ste ho použiť viackrát denne. Ten druhý potenie na niekoľko hodín úplne zastaví. Stačí ho použiť raz za 24 hodín. Mužské verzie sú podstatne silnejšie, takže ak vám dámy nevyhovuje žiaden ženský výrobok, pokojne siahnite po tých pánskych. Ich vôňu prekryjete použitím parfumu. Mimochodom, ten pot tiež len prekrýva a bez spoločnej aplikácie s antiperspirantom pôsobí ešte horšie ako keby ste nepoužili ani jeden z nich. Určite by ste ho nemali aplikovať tiež priamo na pokožku, pretože je príliš silný a môžete si navodiť nepríjemnú alergickú reakciu.
Poslednou možnosťou operácia
Ak vám nezaberá ani jeden z týchto jednoduchých trikov, možno trpíte ochorením, ktoré sa nazýva hiperhydróza. Ako prvú možnosť vyskúšajte silnejší antiperspirant Excipial Deo Forte, ktorého pravidelné užívanie zníži potenie až o 50 %. Po prvotnej fáze ho stačí aplikovať trikrát týždenne. Navyše pomáha i na takých miestach ako sú dlane alebo chodidlá, kde klasickú kozmetiku nemôžete aplikovať. Po liečbe medikamentmi vás ako ďalšiu alternatívu posunú na ionoforézu. Jedná sa o vodnú liečbu nadmerného potenia končatín.
Čoraz obľúbenejšia je aj aplikácia botoxu. Na miesta, kde chcete zabrániť tvorbe vlhkej pokožky sa aplikuje po 20 vpichov tohto jedu. Účinok trvá niekoľko mesiacov. No jednoznačnou nevýhodou je cena. Suma za zákrok sa pohybuje od 200 do 700 eur. Liečba botoxom je dostupná len v klinikách plastickej chirurgie. Ako poslednú alternatívu lekári ponúkajú chirurgické prerušenie nervových zásobární tej konkrétnej oblasti. Používa sa len v najťažších prípadoch a podstúpiť ju môže len minimum ľudí. Nesie so sebou totiž aj riziká, ktoré spočívajú najmä v zmene odplavovania škodlivých látok z organizmu.