Hlavne jemne: Citlivá pokožka chce špeciálnu starostlivosť
Červená, podráždená, s drobnými vráskami. Najznámejšie symptómy citlivej pleti, ktoré podľa prieskumov trápia viac ako polovicu žien. Prečo je to tak?
Rozoznať príznaky citlivej pleti je z pleťovej typológie asi tá najzložitejšia úloha. Začnime tým, že ľudia s citlivou pleťou sa delia na dve kategórie. Jedna pozostáva z tých, ktorí sa s citlivou pleťou narodili, druhá kategória zase z tých, ktorých pleť sa stala citlivou počas života. Áno, čítate správne. Pod vplyvom škodlivého vonkajšieho prostredia, pribúdajúcich rokov, kožného ochorenia alebo používaním kozmetických produktov sa môže postupne meniť štruktúra našej pleti a zvýšiť jej citlivosť. Nijaká novinka však nie je fakt, že pleť je omnoho citlivejšia po umytí vodou, najmä príliš horúcou, alebo po vystavení slnečnému žiareniu. Zaujímavé zistenie je aj to, že tak ako môžete mať citlivú pleť po celý život, môžete ju mať citlivú iba počas krátkeho obdobia. Za tú dlhodobú pochopiteľne môže genetika. Krátkodobá precitlivenosť pleti je často následkom používania príliš silných a nevhodných kozmetických produktov. Veľa škody môžete narobiť aj príliš častým používaním pílingov alebo nesprávnou aplikáciou chemického pílingu. Nech už je dôvod akýkoľvek, prečo sa vaša pleť stala citlivou, zásady starostlivosti sú jasné a vďaka nim podráždenie výrazne zmiernite.
1. Pozor na slnko
Slnečné žiarenie môže zapríčiniť dlhodobé a veľmi výrazné podráždenie pokožky. Veľký pozor si dávajte, ak vám príroda nadelila kombináciu citlivej pokožky a fototypu A, čiže bledej pokožky s nízkou schopnosťou opáliť sa. Vyberajte si denné krémy s ochranným faktorom nielen na pleť, ale aj na pokožku rúk. V nijakom prípade si nešetrite slnečnú ochranu len na letné mesiace a dovolenku na pláži.
2. Stavte na prírodu
Veľkým oblúkom sa vyhýbajte všetkým prifarbovaným, parfumovaným prípravkom a krémom s vysokým obsahom konzervantov. Vyskúšajte biokozmetiku, ktorá sa zameriava na využívanie prírodných zložiek s využitím minimálneho množstva chémie. Prípadne zájdite do lekárne a dajte si namiešať krém presne na mieru vašej pleti, ktorý má obmedzený čas trvanlivosti, čiže neobsahuje žiadne konzervanty.
3. Hydratujte na maximum
Okrem toho, že citlivá pleť má často sklony k vysychaniu, dobre hydratovaná pleť sa jednoduchšie dokáže vyrovnať s podráždením. Keď pokožke nič nechýba, bez chyby funguje aj prirodzený proces jej samoliečenia a omnoho rýchlejšie zmiznú všetky prípadné podráždenia na pleti.
4. Testujte opatrnosť
Ak sa rozhodnete kúpiť si nový produkt, vyskúšajte ho najskôr na malom kúsku pokožky. Ak sa po niekoľkých hodinách nedostaví alergická reakcia, pokojne prípravok použite aj na zvyšnú časť. V lekárňach alebo parfumériách si bez rozpakov vyžiadajte vzorku, ktorú takto otestujete. Pamätajte si, že ak raz niečo na pleť nanesiete, už to nevrátite späť.
Balzamy na citlivú pleť
• Propolis: Prírodná zložka, ktorá pôsobí antibakteriálne a zároveň pokožke dodáva bohatú zásobu vitamínov.
• Maslo Shea: Liečivý zázrak z Afriky; je najtradičnejšou zložkou krémov určených na citlivú pleť. Dokonale hydratuje, zmierňuje podráždenie a zásobuje pleť živinami
• Kamilky: Ďalší prírodný hojivý zázrak, ktorý dokáže na počkanie odstrániť začervenanie alebo iné podráždenia.
Zdroj : Lesk.sk