Čo všetko na teba číha na kúpalisku?
Baktérie vo vode
Počuli ste už o amébach? Tieto prvoky, vyskytujúce sa prevažne na kúpaliskách, dokážu spôsobiť ochorenie čriev, ale aj napríklad zápal mozgu či mozgových blán. Amébam sa darí najmä na stenách bazénov, ktoré majú narušený povrch. Rovnako nepríjemné sú aj baktérie, ktoré vyvolávajú rôzne druhy infekcií. Do bazénov ich často nosia tí, ktorí sa pred kúpaním nesprchujú alebo sú nakazení rôznymi infekčnými chorobami a je im jedno, že ich posunú aj ďalším ľuďom.
Mykóza nôh
Svrbí, páli? Takmer každý človek sa počas života stretne s mykotickou infekciou nôh. Preto je na mieste, ak nebudete chodiť po areáli kúpaliska naboso, nevynímajúc ani sprchy či toalety. Okrem svrbenia a pálenia vám totiž môže koža medzi prstami na nohách aj popraskať a odlupovať sa, a to teda nie je ani len trochu príjemné. Preto udržujte nohy v suchu, noste pohodlnú a priedušnú obuv z prírodných materiálov.
Vaginálne infekcie
Baktérie si prídu na svoje najmä v lete, a to na kúpaliskách. Majú tu totiž ideálne podmienky na rozmnožovanie a zvyčajne si vyhliadnu „obeť“ s oslabenou imunitou. Svoju prítomnosť dajú na známosť nepríjemným svrbením, zápalom alebo výtokom. Pokiaľ aj vy patríte k tým ženám, ktorých imunita až tak neposlúcha, vyskúšajte pri plávaní použiť tampón, ktorý po plávaní vyberiete. Preventívne pomáhajú napríklad aj vaginálne gély či probiotiká, ktoré udržiavajú optimálnu flóru v pošve.
Úraz
Aj keď sa to môže zdať banálne a nereálne, aj na kúpalisku sa vám môže prihodiť nepríjemný úraz. Je tam napríklad vyššie riziko pošmyknutia sa na mokrej dlážke a s tým priamo súvisia aj úrazy ako silné buchnutie, vykĺbenie alebo zlomenina niektorej končatiny, ktorú si môžete takto privodiť. Preto dbajte na svoju bezpečnosť ako aj na bezpečnosť ostatných návštevníkov, pričom vyššia ostražitosť sa vypláca najmä pri roztopašných deťoch.
Hnačkové ochorenie
Máte chuť na niečo dobré z bufetu? Ešte predtým, než sa k nemu vyberiete, majte na pamäti základné zásady, vďaka ktorým sa môžete vyvarovať črevným či žalúdočným ťažkostiam. Rizikové sú najmä chladené potraviny – cukrárske a lahôdkové výrobky, zmrzlina, nanuky, mäso a výrobky živočíšneho pôvodu, ale aj hotové jedlá a rýchle občerstvenie. Preto si všímajte čistotu priestoru i personálu, dátum spotreby a celkový vzhľad výrobku.
Spálenie pokožky alebo úpal
Pozor na prehriatie organizmu alebo úpal, pretože v niektorých prípadoch môžu mať trvalé alebo tragické následky. Preto sa príliš nevystavujte priamemu slnku, ešte pred príchodom na kúpalisko použite krém na opaľovanie s vyšším UV faktorom, nezabúdajte na pokrývku hlavy a tak často zdôrazňovaný pitný režim!
Komentáre
Prehľad komentárov
prosím nespriatelíš?m,oja stranka je www.jetixqmiley.estranky.sk prosím odpíš mi tam do shoutboardu alebo na pokec moj nick je lolasim dik
plesase
(lili, 19. 6. 2009 20:43)