Kedy šperky škodia?
Človek môže byť alergický na množstvo vecí. Od potravín, cez kozmetiku až po šperky. Áno, aj šperky neraz prinesú krušné chvíľky svojim nositeľkám (či nositeľom).
Ako sa prejavuje?
Alergia na šperky sa prejavuje najčastejšie v podobe nepekných červených fľakov, ktoré sa objavia v oblastiach dotyku šperku s kožou. Častým príznakom je aj svrbenie, pálenie a koža môže reagovať aj olupovaním. Miesto fľakov sa vám však môžu na pokožke objaviť aj pľuzgieriky či vyrážky rôznej veľkosti.
Ak sú problémom vaše náušnice, zistíte to podľa citlivej, zapálenej či zahnisanej dierky, pričom celý ušný lalôčik býva často bolestivý.
Čo ju spôsobuje?
Príčinou alergickej reakcie je zvyčajne neznášanlivosť kovu alebo materiálov, z ktorých je šperk vyrobený. Problematickými bývajú nikel, kobalt, chróm alebo meď, ale mnohým prekáža aj striebro, zlato či iné kovy. Hlavným „agresorom“ je však práve nikel, ktorý sa vyskytuje často aj v zlatých alebo strieborných šperkoch.
Príznaky alergie sa môžu vystupňovať napr. v dôsledku potenia, no ťažkosti vám rovnako môžu spôsobiť aj zvyšky mydla alebo iných čistiacich prostriedkov v prsteni, retiazke či náušniciach... Zvyšky týchto chemických látok totiž dráždia pokožku a tá neraz zareaguje podráždením, svrbením alebo vyrážkami.
Nemusí to byť len zatvárací špendlík, ktorý spôsobí hnisanie, aj zlaté či strieborné kovy
Ako ju „liečiť“?
s prímesami môžu byť
spúšťačmi alergií
Alergia na určitý kov je doživotná záležitosť a nedá sa celkom vyliečiť, takže liečba spočíva v odstránení nepríjemných príznakov ochorenia. V prvom rade je nutné určiť, aký kov spôsobuje vašu alergickú reakciu. Následne je nutné sa danému typu kovu vyhýbať. V prípade vážnejších kožných prejavov možno použiť špeciálne krémy a iné liečivá, ktoré vám predpíše lekár.
Ak sa preukáže, že ste alergická na nikel, pozor si musíte dávať aj pri výbere zlatých či strieborných šperkov, kde sa nikel tiež môže vyskytovať ako jeden z prídavných kovov. Okrem toho treba dodržiavať niekoľko zásad. Aby ste minimalizovali riziko podráždenia pokožky a vzniku alergie, udržujte svoju pokožku v miestach dotyku so šperkmi čistú a suchú. V horúcom počasí alebo v situáciách, kedy sa nadmerne potíte, zvážte potrebu rôznych šperkových doplnkov.
Po sprchovaní alebo umytí rúk si vždy poriadne vysušte pokožku a ubezpečte sa, že vo vašich prsteňoch, retiazkach prípadne iných doplnkoch neostali zvyšky mydla, sprchovacieho gélu či vody. Tie totiž znižujú ochrannú schopnosť pokožky a robia ju tak zraniteľnejšou pre pôsobenie rôznych kovov z vašich šperkov.
Jedným z možných spôsobov, ako nosiť svoj obľúbený šperk napriek alergii, je naniesť naň vrstvu priesvitného laku na nechty, tak aby nedošlo ku kontaktu kovu s pokožkou. Toto riešenie je však skôr len núdzové a náter treba často opakovať, aby sa nezošúchal.
K lekárovi
Alergia na kov nie je žiadne neviniatko a môže vám spôsobiť množstvo problémov. Tak ako každé iné alergické ochorenie, aj tento typ alergie patrí do rúk odborníkov a preto sa v prípade ťažkostí určite obráťte na lekára, ktorý vás dôkladne vyšetrí a podľa toho určí ďalšie opatrenia.