MEXICKÝ ZABIJAK: VŠETKO O PRASACEJ CHRÍPKE!!!

Vírus chrípky typu A (H1N1) sa zdá byť menej hrozivý ako sa pôvodne predpokladalo. V Mexiku, najviac postihnutom chrípkou typu A, sa nakazilo iba niekoľko príbuzných obetí. Americká expertka na chrípku Nancy Coxová vyhlásila, že niet dôvodu myslieť si, že nový vírus predstavuje vážnejšiu hrozbu než sezónna chrípka. Podľa nej je predčasné robiť závery, no vírus H1N1 podľa všetkého nemá gény podobné smrtiacemu vírusu z roku 1918.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb označilo vírus ako "veľmi neobyčajnú" štvorkombináciu génov z chrípkových vírusov z človeka, vtákov a prasiat, nájdených v Severnej Amerike, Ázii a Európe.
Coxová, ktorá je šéfkou oddelenia centra pre chrípku, dodala, že vírus H1N1 tiež nenesie známky virulencie podobné vtáčej chrípke. "Je však toho veľa, čo nevieme o virulencii vírusu z roku 1918 alebo ďalších vírusov," povedala Coxová.
Počas sezónnej chrípky ochorie priemerne 5 až 20 percent ľudí vystavených vírusu. Pri pandémiách počet nakazených môže narásť až na 35 percent.
Vírus španielskej chrípky zo začiatku minulého storočia - ktorý je odlišný od nového vírusu typu A - postihol predovšetkým mladých dospelých ľudí. Podľa expertov si vyžiadal 40-50 miliónov obetí na celom svete.
Kto bola prvá obeť?
Prvou obeťou „prasacej chrípky“ bola Maria Adela Gutierrez. Tridsaťdeväťročná pracovníčka daňového úradu sa dostala do nemocnice s vážnymi dýchacími problémami, ktoré lekári nedokázali zmierniť ani antibiotikami, ani respirátorom. Jej končatiny boli doslova modré od nedostatku kyslíka.
Tretí deň po prijatí do nemocnice výsledky ukázali, že netrpí bežnou chrípkou. Jedenásty deň po hospitalizácii žena zomrela. Chrípka však už medzitým úradovala medzi Gutierrezovej susedmi...
Čo robiť proti chrípke?
Pravdou je, že chrípka sa považuje za veľmi rozšírené ochorenie, a tým pádom vyzerá vcelku nevinne. Chrípková sezóna je v našich končinách vytýčená mesiacmi apríl a december. Aby ste ju v týchto rizikových mesiacoch nechytili, môžete toho pre seba spraviť mnoho. Chrípkový vírus je mimoriadne nákazlivý a prenáša sa nielen kašľom a kýchaním, ale akýmkoľvek kontaktom s nakazenou osobou. Inkubačná doba je od jedného do troch dní, a potom to vypukne.
Vyhýbajte sa jej
Medzi základné postupy ako sa jej vyhnúť, je nezdržovať sa zbytočne vo väčších kolektívoch, čím sa myslia hlavne kiná, divadlá a podobné spoločenské akcie. Automatická by mala byť základná hygiena, teda čo najčastejšie umývanie rúk a používanie rukavíc, hlavne v prostriedkoch verejnej dopravy a na verejných miestach. S rúškom by ste síce vyzerali dosť zvláštne, napriek tomu môže pomôcť.
Okrem týchto základných opatrení je však dôležité posilňovať svoj organizmus aj zvnútra, a to dostatkom vitamínov i rozumným zdravotným štýlom, ktorý zahŕňa nielen dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, ale aj dostatok relaxácie. Neznamená to, že chrípku predsa len nedostanete, ale zvládnete ju rýchlejšie a vo väčšej pohode.